Z ČEHO SE SKLÁDÁ UKULELE

Tělo

Tělo se dál skládá z přední a zadní desky, prohnutým bokům těla se říká luby. V přední desce najdete rezonační neboli ozvučný otvor, jehož velikost, tvar a umístění ovlivňuje zvuk, jaký se z nástroje line.

Na těle za ozvučným otvorem je umístěna takzvaná kobylka, kterou tvoří sedlo a můstek. Do můstku jsou přichyceny struny, je tedy zodpovědný za přenos vibrací do těla ukulele. Aby se však struny mohly rozeznít, je nutné držet je kousek nad hmatníkem. A právě k tomu slouží sedlo.


Krk

Krk spojuje tělo s hlavicí. Na jeho přední části se nachází hmatník, což je ta část ukulele, kde se při hře pohybuje levá ruka. Hmatník je rozdělen několika pražci, tenkými kovovými pásky, které usnadňují orientaci na hmatníku. Jak hráč pohybuje levou rukou mezi pražci, zkracuje délku struny, která tím mění výšku tónu. Každý pražec znamená změnu o jeden půltón.

Nahoře, nejblíže hlavici, je umístěn nultý pražec neboli ořech. Jde o kousek dřeva, který se dotýká strun a drží je na místě. V popisu jednotlivých ukulele najdete údaj o délce menzury, tato menzura představuje vzdálenost mezi nultým pražcem a kobylkou. Protože jde o délku chvějící se struny, ovlivňuje délka menzury výsledný tón nástroje.


Hlavice

Krk je zakončen hlavicí, která je do něj vsazena pod mírným úhlem. Na té často najdete logo výrobce. Důležitější pro hru je však zakončení strun. Na hlavici najdete ladící kolíky, jejichž pootočením upravujete výšku tónu. Při častém používání ukulele po čase rozladíte, chtě nechtě se tak budete muset oněmi kolíky zabývat. Ty mohou být z kovu či z plastu.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky